3 Ağustos 2011 Çarşamba

Evde saç boyası nasıl tutturulur?

Merhaba,

Boyamı aldım, yakında saçlarımı doğal rengine döndürüp, bir süre dinlenmeye bırakacağım. Farkettim ki, saç boyamak saçın buklesini illa ki bozuyor. Ki son 1.5 senedir ben hep eczaneden aldığım zararlı maddeleri azaltılmış boyaları kullandım, Phyto, Color and Soin gibi. Şimdi de Naturtint diye bir marka aldım.Bakalım nasıl olacak.

Yıllarca kızıl bakır tonlarında boyadım saçımı, akmasını engellemek için de çeşitli ürünler kullandım. Deneyimle öğrendim ki, boyanın akmasını önlemek önemli ama daha önemlisi boya günü rengin saça iyice tutmasını sağlamak. Bunu sağlamak için birkaç öneri:
  • Boyayı temiz saça uygulamayın: Saçı yıkadıktan sonra hiçbir şey sürmeden kurutun. Ertesi gün saç hafif kirlenmişken boyarsanız, daha iyi tutar.
  • Boyadıktan sonra saçı şampuanlamayın: Evet bu benim keşfim. Saç boyasının içinden kendi şampuanı veya saç kremi çıksa bile hemen o gün saçıma asla kimyasal birşey sürmüyorum. Boya saçımda yeteri kadar bekledikten sonra, saçtan artık renkli su gelmeyene kadar güzelce su ile duruluyorum. Şekillendirici falan da sürmüyorum. Ertesi gün renk koruyucu şampuan ile yıkıyorum, sonra normal şampuanıma geri dönüyorum.
  • Boya zamanını adet dönemine getirmeyin: Hormonal dengesizliklerden ötürü her zaman tutan renkten farklı bir renk tutma ihtimali var.
  • Boyama öncesinde ve sonrasında Selenyum Sulfid içeren kepek şampuanı kullanmayın: Selenyumun saç üzerinde renk açıcı, daha doğrusu bozucu yan etkileri var. Ben kepek şampuanımı haftada bir kullanıyorum. Boyama günümü bu bir haftanın ortasına getiriyorum etkileşimi en aza indirmek için.
Herkese pasparlak saçlar diliyorum, yeni rengimle geri döneceğim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder