23 Temmuz 2011 Cumartesi

Expigment etken maddesi: Hidrokinon (Hydroquinone)

Hazır İngiltere'nin kısa süren yazı sona ermek üzereyken, 50 faktörlü güneş kremimi de almışken, cilt lekelerime saldırayım dedim. Daha önce Acnelyse'yi bilinçsiz bir şekilde kullanmış ve kimyasal yanığın kıyısından dönmüş biri olarak Expigment'in bana uygun olduğuna karar verdim ama burada bir türlü bulamadım. Expigment'in asıl leke giderme işini yapan kısmı içindeki hydroquinone molekülleri. Forumlarda, bloglarda herkes çok memnun, işe yaradığına şüphe yok.

Geçen hafta doktora gittim başka birşey için. Hydroquinone'ı da not aldım, hangi kremin içinde bulunduğunu söyleyebilir diye. Gelin görün ki, doktor görür görmez bunu sakın kullanma dedi. Zaten burada bulma ihtimalim de yokmuş çünkü Avrupa Birliği içinde hydroquinone içeren ürünler tamamen yasaklanmış. Uzun vadede kanserojen etkiler gösterdiğini kanıtlayan bilimsel çalışmalar varmış. Tabi ki ben bu kremi Türkiye'den rahatça getirtebilirim ama bütün bu anlattıklarından sonra kanser korkusundan yüzüme sürmeye cesaret edebileceğimi sanmıyorum.

Bu krem Türkiye'de çok popüler. Eczanelerde rahatlıkla bulunabiliyor. Ayrıca hydroquinone içeren daha başka kozmetik kremler de var. Avrupa Birliği yasaklamışsa ciddi bilimsel dayanakları vardır diye düşünüyorum. Türkiye'de yasak olmasa da insanların en azından böyle etkileri olabileceğinden haberdar edilmesi gerekir. Ancak ondan sonra isteyen kullanır, isteyen kullanmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder